BLOG

4 YouTube-каналів для підлітків

Довколаботаніка

Автор блогу кандидат біологічних наук Олексій Коваленко зможе відкрити цікавезний світ ботаніки.

.

Падон

Веде канал Юліан зі Львова. Називає себе одним з першопрохідців україномовного летсплеїнгу (гравці викладають і коментують ігровий процес) та ігрового україномовного стрімінгу на ютубі.

«Падон – це не просто ігри. Це веселі коментарі, приємне спілкування, тепла атмосфера. Падон – це ваш новий друг«, – йдеться в описі каналу.

 

Цікава наука

На цьому каналі ви знайдете відео з перекладом і озвученням науково-популярних та освітніх відео на різні наукові теми з фізики, астрономії, біології, географії та математики.

Наприклад, це відео розповість про те, що буде, якщо Земля перестане обертатися.

 

ZNOUA

Це корисний канал при підготовці до ЗНО: відеоуроки, лекції, анонси освітніх подій.

Автори радять дивитися їхні відео, якщо ви хочете знати:

 •       як скласти ЗНО на 200 балів,
 •       що робити для ефективної підготовки до ЗНО,
 •       як стати успішним у школі та університеті.

Наприклад, у цьому відео розповідають, як підготуватися до ЗНО самостійно.

5 YouTube-каналів для дітей старшого шкільного віку

Наука для дітей

Слоган цього каналу: «Дітям – наука, батькам – відпочинок».

«Колись у дитинстві нам дуже подобалася наукова програма Галілео.

Ми вирішили продовжити традиції та проводити експерименти, які можна повторити вдома», — пишуть автори проєкту.

Наприклад, тут розкажуть, як зробити багато піни у себе вдома.

 

ХабблТраббл

На каналі 758 підписників та майже 30 тисяч переглядів.

Блог веде семирічний хлопчик Богдан. Він розповідає про науку.

Наприклад у цьому відео він пояснює, звідки беруться чорні діри? Які вони?

А ще про сингулярність, про горизонт подій, про першу космічну швидкість для чорних дір, про Ейнштейна, Гокінга, і Шварцшильда.

 

Книга-мандрівка. Україна

Як українцю розгадати писемність стародавньої цивілізації майя, не виходячи з кабінету? Чому ніколи не варто викликати на дуель Нобелівського лауреата?

Хто допоміг Миколі Гоголю створити перше українське фентезі? Як харків’янка змінила світ балетної моди та ще й «Оскар» отримала?

Перший український мультсеріал, заснований на реальних подіях та нереальних пригодах — «Книга-мандрівка. Україна» відповість на ці запитання, а також допоможе краще знати і розуміти українську історію.

Героями мультсеріалу стануть всесвітньо відомі українці, об’єкти та події — на жаль, не завжди добре знані на батьківщині.

 

LearningUa

 

«З нами ви дізнаєтесь, як творити дива, і отримаєте їхні наукові пояснення. Весела наука разом з каналом LearningUa — це чудова можливість легко повторити чарівні досліди вдома і дізнатись багато нового та цікавого!», — стверджують автори проєкту.

А й справді, чим не знахідка, якщо потрібно вчитися дистанційно.

Наприклад, тут розкажуть, як вирощувати кристали.

 

 

 

Enjoy The Science

Молоді викладачі запустили українськомовний освітній проєкт Enjoy The Science.

Це YouTube-канал, на якому вчителі у 5-хвилинних відео розкривають наукові теми яскраво, актуально та доступно.

Канал орієнтований на дітей, підлітків, студентів та дорослих, що прагнуть постійного розвитку.

Окрім YouTube-каналу, проєкт має сайт, де є конспекти до уроків із різних наук, а також тести і статті.

Наприклад, у цьому відео автори розкажуть про те, яким чином постачається кисень в організм.

6 YouTube-каналів для дітей молодшого шкільного віку

Нова Школа

Тут зібрані навчальні відео з математики, історії, малювання, української мови, географії, історії та фізики. Цей канал розрахований на першачків, але проєкт створює уроки для дітей від 1 по 11 клас. 

 

 

Віртуальна Школа

На цьому каналі зібрані відеоуроки з різних шкільних предметів. Вони тривають не більше 5 — 8 хвилин.

Основні предмети – це математика, англійська та природознавство.

Але канал вже 4 роки не оновлювали.

 

Вишиванчик — дитячий ютуб канал

Цей канал має на меті розвивати уяву вашої дитини, її творчість, моторику; вдосконалювати українську мову та популяризувати її серед малечі в мережі інтернет.

Тут можна знайти цікаві відео про тварин, а також головоломки для дітей та батьків.

Наприклад, завдяки цьому відео можна протестувати себе і спробувати вгадати за голосом, яка пташка співає.

 

Novator film

«Моя країна Україна» — це краєзнавчий, пізнавальний, патріотичний анімаційний серіал,  проєкт української мультиплікаційної студії.

У цьому мультфільмі ви подорожуватимете Україною і дізнаватиметеся різні легенди та історії.

 

Веселі Саморобки

Якщо ваша дитина любить саморобки – вам на цей канал, оскільки тут ви знайдете десятки відео про те, як зробити фоторамку, іграшку чи прикраси для кімнати.

Наприклад, за допомогою цього відео ви зі своїм дитям зможете зробити прикольну прикрасу для ручки до школи.

 

Future Education

Це канал з мультфільмами для дітей про особисті фінанси та прості фінансові лайфхаки на кожен день.

Наприклад, це відео про купівлю в інтернеті.

5 мультфільмів, які навчають дитину толерантності

«Диво-парк» 

2019, США, Іспанія

Прекрасний анімаційний фільм «Диво-парк» розповідає, як маленька дівчинка, погнавшись за красивим метеликом, опиняється в чудовому магічному парку атракціонів, знайомиться з його мешканцями — звірятами, які стають її справжніми друзями. Джун просто насолоджується кожною хвилиною, проведеною в цьому парку, настільки тут все захоплює, здається, що всі її мрії втілилися в чарівну реальність. Але виявляється, що самому існуванню парку і його прекрасних мешканців загрожує небезпека, і тільки Джун здатна допомогти її подолати …

 

 «ПОДАРУНОК»

2015, Німеччина

Історія про дружбу, об’єднануспільним болем. За 4 хвилини ви зміните своє ставлення не лише до свого життя, але й навчитесь розуміти чужу, особливу історію.

Короткометражка «Подарунок» (The Present) зібрала близько 50 нагород і була показана на більш ніж 180 фестивалях, після чого її творець, німецький мультиплікатор Якоб Фрей, виклав фільм у відкритий доступ.

 

«МАЛЕНЬКА КАСТРУЛЬКА АНАТОЛЯ»

2014, Франція

Головний герой мультфільму – Анатоль вже не пам’ятає, звідки взялася маленька каструлька, яку він усюди тягає за собою на мотузочці. Вона відчутно заважає йому, застрягаючи то тут, то там, ускладнюючи його пересування.

Одного чудового дня Анатолю це набридає і він вирішує сховатися від неї і від усіх, щоб нічого не бачити і самому не бути видимим. Однак, і, можливо, це на краще, зробити це не так і просто. Короткометражка через дитячі образи пояснює, що бути особливим – це нормально.

 

 «СТРУНИ»

2014, Іспанія

Красива історія про рівність, солідарність, дружбу і дитячу мудрість, якій варто повчитися навіть дорослим.

Мультфільм «Струни» («Cuerdas») був нагороджений премією Гойя за кращий короткометражний анімаційний фільм. Його творець, Педро Соліс, хотів звернути увагу на важливість інклюзивної освіти.

 

 «ТАМАРА»

2013, США

Цей зворушливий короткометражний мультфільм розкаже про дівчинку Тамару, яка мріє стати танцівницею. Вона танцює під звуки музичної скриньки, не помічаючи нічого навкруги. Але чому так засмучується мама, коли бачить це? Виявляється, Тамара не чує музику – вона глуха.

В коментарях під мультиком найчастіше пишуть: «Я тримаюсь, я не плачу!» Не плачте й ви, адже дитячі мрії мають збуватися!

 

«СЕКРЕТ МАЕЛА»

2014, Франція

Автори цього мультфільму хотіли пояснити не лише дітям, а й дорослим тему ставлення до людей з синдромом Ангельмана. Щоб оцінити тонкість цього фільму, його варто подивитись кілька разів.

15 цікавих фактів про українську мову

 1. Українська входить до трійки найкрасивіших мов у світі. На мовному конкурсі в Італії її визнали другою за мелодійністю мовою світу (після італійської). На мовному конкурсі, який пройшов у Парижі у 1934 році, українську мову визнано третьою найбільш красивою мовою в світі (після французької та перської) за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія й будова речення.
 2. Найдавніша згадка про українську мову датується 858 роком, а вперше українська мова була прирівняна до рівня літературної мови в кінці XVIII століття після виходу у 1798 році першого видання “Енеїди”, автором якої є Іван Котляревський. Саме його і вважають засновником нової української літературної мови.
 3. Українська мова є однією з найпоширеніших мов в світі, і за кількістю носіїв займає 26-те місце в світі.
 4. Український алфавіт являє собою один з варіантів кирилиці, число букв в ньому дорівнює 33. Порівняно з російською мовою, в українському немає великої кількості церковнослов’янських слів. З точки зору лексики найближчими до української є білоруська (84%) і польська (70%) мови.
 5. Першим букварем, виданим в Україні, був «Буквар» («Азбука»), надрукований у 1574 р. у Львові першодрукарем Іваном Федоровим. Книжка складалася з абетки, складів, зразків відмінювання і короткої читанки. До нас дійшов лише один примірник, який знайдено в Римі 1927 р. Зберігається в бібліотеці Гарвардського університету (США). Факсимільне видання було здійснено в Києві 1964 та 1974 рр.
 6. Найдавнішими українськими поетесами, імена яких відомі, й про яких збереглися документальні свідчення, є інокиня Анисія Парфенівна і Анна Любовичівна; жили вони, очевидно, в кінці XVI – на початку XVIII ст. і залишили акровірші, де вписано їхні імена.
 7. Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»
 8. Найбільшу кількість разів перекладений літературний твір – «Заповіт» Т.Г.Шевченка: 147 мовами народів світу.
 9. Найбільша кількість псевдонімів була у поета Олексндра Кониського – 141, у І.Франка – 99, письменник Осип Маковей користувався 56 псевдонімами.
 10. Найбільшу кількість синонімів має слово «бити». Згідно з «Коротким словником синонімів української мови» їх нараховується 45.
 11. Найбільш вживаною літерою в українському алфавіті є літера “п”. Також на цю літеру починається найбільша кількість слів. Тоді ж як найрідше вживаною літерою українського алфавіту є “ф”. В українській мові слова, які починається з цієї літери, в більшості випадків запозичені з інших мов.
 12. Найдовшим словом в українській мові є назва одного з пестицидів «дихлордифенілтрихлорметилметан». В ній міститься тридцять літер.
 13. Найдовша абревіатура в українській мові – ЦНДІТЕДМП, яка розшифровується як Центральний науково-дослідний інститут інформації і техніко-економічних досліджень з матеріально-технічного постачання. Вона складається з дев’яти літер.
 14. Кілька фактів про паліндроми (слово, словосполучення чи фраза, які можливо читати як зліва направо, так і справа наліво, при цьому звучання й значення не змінюються). В українській мові є лише два семибуквених паліндроми: «ротатор» і «тартрат». А до найдовших фраз паліндромів належать «Я несу гусеня» та «Аргентина манить негра». В останньому випадку не враховується буква «ь». Такі дрібні порушення дзеркальності допускаються, адже складання композицій — справа непроста.
 15. Дослідники доводять, що чимало вживаних сьогодні українських слів та мовних коренів були поширені ще у часи трипільської культури, про що свідчать топографічні назви, народні пісні сонцепоклоннецьких часів та значний слід у древньо-індійській мові — ведичному санскриті, джерела якого дійшли до нас з давнини у 5 тисяч років.

 

Заохочуймо дітей до здорового харчування

Любов до здорової їжі не завжди одразу займає місце в серці дитини. Проте хороша новина в тому, що наші харчові звички — це результат навчання. Кожну дитину можна заохотити не лише їсти здорову їжу, а робити це з задоволенням.

Радимо прочитати поради  для батьків біолога та наукову блогерку Дарію Прокопик,  як заохотити дитину харчуватися здоровіше.

 ПРИВЧАЙТЕ ДІТЕЙ ДО РІЗНИХ СМАКІВ ( Щоби звикнути до нових продуктів, дітям інколи потрібно скуштувати їх 7-12 разів. Не варто змушувати дітей їсти овочі. Достатньо того, щоб вони завжди були доступними, і діти бачили, що ви самі це їсте).

 ЇЖТЕ РАЗОМ ТА БЕЗ ТЕЛЕВІЗОРА  (Діти, які харчуються разом зі своєю сім’єю, як правило, їдять більш здорову їжу. Вони менш схильні голодувати та навпаки, мають менші ризики набрати зайву вагу).

ВСТАНОВІТЬ РЕГУЛЯРНИЙ РЕЖИМ ХАРЧУВАННЯ  (Це стосується як сніданку, обіду та вечері, так і проміжних перекусів).

НЕ ВИКОРИСТОВУЙТЕ ЇЖУ ЯК НАГОРОДУ ЧИ ПОКАРАННЯ  (Не варто “розплачуватись” морозивом за спожиту броколі.  Такі «хабарі»  не сприяють здоровим харчовим звичкам. Їжа — перш за все, джерело поживних речовин та енергії для нашого організму).

 

ОБМЕЖТЕ ЇЖУ З ВЕЛИКОЮ КІЛЬКІСТЮ КАЛОРІЙ, ЖИРУ, ЦУКРУ ТА СОЛІ Й ПРОПОНУЙТЕ АЛЬТЕРНАТИВУ   (Це стосується солодощів, чипсів, солодких газованих напоїв та інших продуктів, бідних на поживні речовини та з високим рівнем калорійності. Крім порожніх калорій, вони містять ароматизатори, що привчають дітей до сильних штучних смаків. У порівнянні з ними, звичайна та корисна їжа вже не так смакуватиме.

Альтернативними солодощами можуть стати свіжі та сухі фрукти, десерти на основі горіхів, сиру, несолодкі йогурти, узвари та смузі).

 

СЛІДКУЙТЕ, ЩОБ ДИТИНА ПИЛА ДОСТАТНЬО ВОДИ

Кількість води, яку має споживати дитина протягом дня, залежить від багатьох факторів, таких як стать, вік, рівень фізичної активності, а також температура повітря, погодні умови та клімат загалом.

Загальні рекомендації щодо питного режиму для дітей:

діти від 1-4 років від 2-4 склянок

діти 4-8 років: 5 склянок

діти 9 -13 років: 7-8 склянок

14 і більше: від 8 до 11 склянок

Денну норму води дитина може отримати не тільки споживаючи воду, але і з харчових продуктів.

Запивати їжу можна і треба. Вживання води під час їжі допомагає травленню і запобігає зневодненню .

БУДЬТЕ ПРИКЛАДОМ ДЛЯ СВОЇХ ДІТЕЙ (Діти всього навчаються у вас. Якщо хочете заохотити дитину їсти здорову їжу, то і самі маєте харчуватись правильно).

Як підвищити навчальну мотивацію дитини

 1. Підтримуйте допитливість (Нехай дитина шукає інформацію там, деїй цікаво, де буде порівнювти інформацію. І ніколи не привчайте дитину до одного джерела)!
 2. Враховувуйте індивідуальні особливості дитини, їївподобання (дозволяйте дитині змінювати свої уподобання та захоплення, шукати себе в різних формах і різновидах діяльності)!
 3. Створюйте простір для самостійності такреативності (дозволяйте дитині проявляти творчість, експериментувати; не наполягайте на зразку, приймайте різні варіанти дій та рішень.)!
 4. Некритикуйте, не порівнюйте з іншими ( ми підриваємо дитячу самооцінку й змушуємо думати, що вона гірша за інших)!
 5. Обов’язково дотримуйтесябалансу між навчанням і відпочинком дитини ( не допускайте надмірного навантаження, оскільки саме воно часто стає причиною спаду інтересу до процесу отримання знань)!